AKTA-X Mulder & Scullyová

x-files logoAkta X je americký sci-fi televizní seriál, který se natáčel v USA a Kanadě, byl poprvé vysílán na kanálu FOX 10. září 1993 a v České republice byl poprvé viděn na obrazovkách televize Nova 26. května 1995. Vše ale začalo v roce 1992, kdy tvůrce seriálu Chris Carter napsal pilotní film, pro který vytvořil zajímavou ústřední dvojici agentů FBI. Poslední díl byl odvysílán 19. května 2002. Akta X mají 201 dílů, 9 sérií a jeden díl trvá 45 minut. První čtyři série Akt X jsou všeobecně považovány za to bezkonkurenčně nejlepší, co se v tomto mysteriózním seriálu urodilo.
V hlavních rolích hraje speciálního agenta Foxe Williama Muldera David Duchovny a speciální agentku Danu Katherine Scully M. D. Gillian Anderson.

 

Akta X jsou slavný mysteriózní seriál, který si již před dlouhými lety vydobyl označení kultovní. Dvojce agentů řeší případy zařazené mezi tzv. Akta X, nevysvětlitelné, odložené a nevyřešené případy související často s paranormálními jevy a s možnou existencí mimozemského života na planetě Zemi. Zároveň se snaží odhalit pravdu o vládním spiknutí, jehož cílem je skrýt pravdu o přítomnosti mimozemšťanů a možné kolonizaci planety. Autoři seriálu pro diváky mimo samostatných víceméně uzavřených epizod (v nichž agenti pronásledovali tajemné sekty, vlkodlaky, upíry a podobné zrůdy) připravili rozsáhlou mytologii, která pojednávala o únosu Mulderovy sestry Samanthy a o propletené vládní konspiraci. Na jaře roku 2000 odešel ze seriálu David Duchovny a postava Scullyové tak potřebovala nového partnera, tím se stal agent John Doggett, ztvárněný Robertem Patrickem.
První čtyřmi sériemi Akt X se taktéž nese velmi spletitá mytologie, která se v dalších letech stala hlavní kostrou celého příběhu Akt X. Mytologie samozřejmě vznikla s pilotním filmem, nicméně skutečně velkého prostoru se jí dostalo až v průběhu třetí a čtvrté série. Tyto epizody se zpravidla vyznačovaly vyšším rozpočtem